I only use Benjamin Moore paint. My wife went to the Dixie Hwy store today to get bathroom paint. Worker there explained there was no contractor grade base for the color we wanted, so cost was nearly double. We needed two quarts - maybe, maybe more. Cost about $23/quart (????). He explained to her that if we got a gallon, it's about half the cost of 4 individual quarts. He started mixing the one quart, then my wife called and asked if 2 was enough because if we had to come back for more, could end up costing double.
I told her to get the gallon.
The worker informed her that since he had already made a quart - we couldn't get the gallon, that we'd have to pay for the quarts we needed, at the per-quart price (double-double, no contractor paint, pay by quart).
I got on the phone - asked him if he'd pour the quart into a gallon container, and then mix up the rest to make a gallon. He said - "can't do that."
I asked why. He didn't have an answer. I got irritated and said that I felt like i was being screwed, and by pouring the paint into a gallon can, all he was "out" was the cost of an empty quart can. What's the problem?
he hung up on me.
Little things like this can be figured out - if one wants to - or cares. Or all stores can adopt the - sorry - ha ha, got you - attitude, like most do.
UPDATE: Worker gave wife a $12 discount. That helped. But I guess, I had to criticize him to get it......who wants to deal with that? read more